• Jak czytanie wpływa na umysł dziecka?
        Czytanie okazuje się szczególnie istotne w życiu i rozwoju człowieka od jego najmłodszych lat. Proces ten wpływa na dziecko w wielu aspektach, a jednym z nich są po prostu możliwości mózgu. Kreatywność oraz poznawanie nowych wyrazów i sposobów ich łączenia sprawiają, że dziecko otwiera się na świat złożony ze słów i liter. Dzięki temu łatwiej rozumie zależności między nimi. Efekty można zauważyć już w pierwszych latach uczęszczania do szkoły – dzieci mające kontakt ze słowem od małego lepiej radzą sobie z tymi zagadnieniami na kolejnych etapach rozwoju.

        Maluch zaangażowany w historię bohatera kształtuje umiejętność koncentrowania się na konkretnej rzeczy, skupia rozproszoną uwagę. Regularne czytanie pozytywnie wpływa także na pamięć dziecka. Kontynuowanie co wieczór jednej, ciągnącej się opowieści rozwija zapamiętywanie – dlatego im starsze dziecko, tym dłuższe historie jest w stanie przyswoić. Książka czytana do poduszki uspokaja i dobrze wpływa na sen, który z kolei jest ważny dla regeneracji umysłu i przygotowywania go do nabywania nowych umiejętności.

        Wpływ czytania na rozwój emocjonalny dziecka
        Poza typowymi możliwościami intelektualnymi istotnym efektem regularnego czytania dzieciom jest rozwój emocjonalny i poznawczy. Pociecha wkracza w świat emocji oraz rozwija wrażliwość i empatię. Uczy się rozumieć reakcje innych ludzi i swój wpływ na emocje innych. Opowieści dla dzieci oparte na schematach wymagających rozwiązania przez bohatera jakiegoś problemu rozwijają u dziecka umiejętność radzenia sobie z trudnościami, logicznego myślenia, szukania kreatywnych rozwiązań i analizowania sytuacji. Istotną korzyścią jest wzmacnianie relacji z czytającymi rodzicami. Znajomość i wspólne przeżywanie historii buduje relację opartą na bliskości i zaufaniu między dzieckiem a mamą lub tatą.

        • "Zdrowe zęby mamy - marchewkę zajadamy"

        • Wojewódzki Przedszkolny Program Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy „Zdrowe zęby mamy – marchewkę zajadamy”

          Cel główny: prowadzenie edukacji prozdrowotnej w zakresie higieny i zdrowia jamy ustnej wśród dzieci  i ich rodziców/opiekunów w żłobkach i przedszkolach województwa zachodniopomorskiego.

          Cele szczegółowe:

          •kształtowanie właściwych nawyków higienicznych w zakresie zdrowia jamy ustnej u dzieci żłobkowych i przedszkolnych,
          •kształtowanie właściwych nawyków dietetycznych w zakresie zdrowia jamy ustnej u dzieci żłobkowych i przedszkolnych,
          •wprowadzenie i popularyzacja treści prozdrowotnych w zakresie zdrowia jamy ustnej wśród opiekunów w żłobkach/nauczycieli przedszkolnych i rodziców (opiekunów) dzieci,
          •zwiększenie świadomości zdrowotnej przyszłych rodziców, zwłaszcza kobiet w ciąży.
          Odbiorcami programu są:

          •dzieci w wieku żłobkowym (2-3 lata)
          •dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat)
          •Rodzice/opiekunowie dzieci objętych edukacją

          W roku szkolnym 2022/2023 nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryfinie po raz kolejny przystąpiło do programu edukacyjnego „Zdrowe zęby mamy - marchewkę zajadamy”.

        • Czyste Powietrze Wokół Nas – program edukacyjny dla przedszkolaków

          Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne.

          Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje m.in. takie działania jak koordynowanie programów edukacji antytytoniowej dla przedszkoli i szkół. Jednym z takich programów jest program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów „Czyste Powietrze Wokół Nas”.

          Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest od 2008 roku. Program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Realizowany jest przez nauczycieli, wychowawców przedszkolnych oraz przez przedstawicieli środowiska przedszkolnego i szkolnego. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

          Program ma za zadanie:

          • Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
          • Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
          • Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
          • Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
          • Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

          W roku szkolnym 2022/2023 nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryfinie po raz kolejny przystąpiło do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”.

        • „Skąd się biorą produkty ekologiczne” – ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli

          Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia. Dodatkowo z badań wynika także, że żywność ekologiczna może mieć związek ze zdrowszym stylem życia. Konsumenci ekologiczni częściej dbają o dietę i aktywność fizyczną oraz cechuje ich istotnie mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości.

          Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci uczęszczające do przedszkoli w wieku 5-6 lat.

          Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

          Szczegółowe cele programu:

          • zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
          • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
          • propagowanie zdrowego stylu życia,
          • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o  nawykach higieniczno-zdrowotnych.

          Zajęcia w programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne” realizowane są poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom publikacji i filmu animowanego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”, jak również opracowanego scenariusza zajęć dla nauczycieli i lekcji pokazowej. Uczestnicy programu zrealizują zajęcia edukacyjne, podczas których nauczą się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny.

          Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów dzieci, gdyż zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych. Dlatego też nagraliśmy dwa webinaria #po1profilaktyka z udziałem eksperta  odpowiednio dla rodziców oraz nauczycieli/opiekunów.

          Chcemy, aby w przedszkolach było zdrowo, ekologicznie i przyjaźnie. Zachęcamy przedszkolaków do aktywnego udziału w zajęciach. Zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wraz z rodzicami stosować w codziennym życiu. Program został opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.